Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parkur

12. 2. 2008

PARKUR

Parkurové skákání je velice oblíbený sport, kde jde o to projet s co nejmenším počtem trestných bodů a s co nejnižším časem trasu plnou různě vysokých a širokých druhů překážek.Za svůj vznik parkur může nejvíce poděkovat důstojníkům britské kavalerie, kteří skoky přes různě vysoké a široké překážky považovaly za skvělý výcvik jak jezdce, tak i koně.I když se to zprvu nezdá, parkur má velice úzkou souvislost s jinak odlišným druhem ježdění-drezurou, protože kůň musí být velice dobře přiježděn a musí jezdci důvěřovat.Na Olympijských hrách se poprvé objevuje roku 1900 v Paříži.Do roku 1945 je parkur téměř výhradně vojenským sportem a některých závodu se směli zúčastňovat výhradně armádní jezdci.Od roku 1974 závodí v parkurovém skákání muži se ženami.

SOUTĚŽNÍ KATEGORIE-STUPNĚ OBTÍŽNOSTI

V parkur existuje několik stupňů obtížnosti od nejlehčí ZM po nejtěžší stupeň TT.Každý stupeň má danou výšku překážek, které musí kůň přeskočit.Přčedepsaná je i délka tratě, počet skoků a kombinací, určeno je i tempo.Ve stupni ZM může být překážka vyšší max. o 10 cm než požadovaná výška stupně.Velmi často se v parkur přistupuje k rozeskakování-pokud víc soutěžních dvojic dokončí parkur bez chyby (a podle propozic nerozhoduje čas), tyto dvojice se zúčastní ještě jednoho parkuru, který většinou bývá o něco kratší a těžší.

STUPNICE PARKURU:

Stupeňpopisvýška cm
ZMzákladní malé80-90
Zzákladní100
ZLzákladní lehké110
Llehké120
Sstřední130
STstřední těžké140
Ttěžké150
TT (skoky mohutnosti)velmi těžké160

VYBAVENÍ KONĚ A JEZDCE

U parkuru je předepsáno oblečení a povinná výbava

Výstroj jezdceVýstroj koně
Jezdecká přilba s říbodovým úchytemskokové sedlo
Jezdecké sako (černé,tmavě modré,tmavě zelené,červené)třmeny-dobré jsou s šikmým třmenovým můstkem, nebo tzv. bezpečnostní třmeny
jezdecká košíle s bílou vázankoupodbřisník-pro vyšší stupně závodů je dobrý tzv. okopávací-brání koni se kopnout
bílé rajtky-ženy mohou mít béžovékamaše-jsou nutností,aby si kůň nezranil nohu když shodí překážku nebo jinak upadne
jezdecký bičík max. 75 cm dlouhý
vysoké kožené jezdecké boty nebo chapsy předepsané na závody

ZAKÁZANÁ VÝSTROJ:

Cokoli, co by koni bránilo ve vidění-výjimkou je čabraka